Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt

De raaf is terug

Maandag 27 maart 2017
De raaf is terug - Lommel & Hechtel-Eksel
In de vallei van de Zwarte Beek is de raaf terug gespot. Ook in Lommel duikt hij vaker op.  Dat meldt Natuurpunt. Vorige eeuw viel decennialang geen broedende raaf meer te bespeuren in ons land. Hij stierf zelfs officieel uit als Belgische broedvogel. Maar vanaf 1980 begon de raaf aan zijn comeback. Eerst nog subtiel, maar de laatste jaren duikt hij almaar vaker op.
"Heel wat mensen verwarren de raaf met een zwarte kraai. Vaak omdat ze verrast zijn door het (best grote) postuur van een zwarte kraai. Maar de raaf is nog een pak groter: met zijn 64 cm heeft hij het formaat van een buizerd. De diepkeelse roep - een luid, haast krakend “krokk krokk krokk” - is doorgaans de eerste aankondiging dat er een in de buurt zit. Ze zijn terug, deze super-opruimers van aas en afval. Een machtige soort die je perfect alle tinten van zwart laat kennen", zegt Gerald Driessens van Natuurpunt.
Lange tijd stond de raaf als Belgische broedvogel geboekstaafd als uitgestorven. In Vlaanderen broedden de laatste raven in 1865 in Bazel en rond hetzelfde jaar in Wilrijk. In Wallonië verdween hij iets later, in het begin van de 20ste eeuw. In een poging de raaf opnieuw te introduceren, werden tussen 1973 en 1980 in Wallonië 50 jonge vogels uit de Franse populatie vrijgelaten. Intussen kan je op sommige plaatsen in Wallonië weer groepjes van enkele tientallen raven spotten. Meestal in de buurt van storten of op plaatsen waar resten van dode dieren liggen, want in de eerste plaats zijn het aaseters.
"In Vlaanderen bleef het langer stil. In de jaren '80 waren slechts enkele losse waarnemingen gekend. Tot en met 2008 zouden er jaarlijks niet meer dan een handvol waarnemingen binnenlopen. Tot plots, in de jaren daarop, raven herhaaldelijk op dezelfde locaties opdoken: in Koersel, Lommel en Landschap De Liereman bij Oud-Turnhout. Vanaf 2014 kreeg de raaf pas echt weer grip op Vlaanderen. Voor het eerst werd een territoriaal paar opgemerkt in Limburg. De laatste jaren werden in Vlaanderen zo’n 10 tot 15 raven per jaar gemeld en ook in Vlaams-Brabant en in Antwerpen nam hun aantal gevoelig toe. 2017 is nog relatief jong en naast enkele klassieke Limburgse waarnemingen valt op dat er nu al enkele Raven vertoeven in de provincies Vlaams-Brabant en Antwerpen. Het is dus slechts een kwestie van tijd voor de Raaf weer een normale verschijning wordt in onze contreien",aldus Driessens. (Foto Wim Dirckx)

Het recentste nieuws

  • Wo 2/07 Het olifentenpaadje
  • Wo 2/07 Hechtel-Eksel - Lei en Griffel, 2025 - 2, zopas verschenen
  • Wo 2/07 Pelt - Pelt verwelkomt 296 nieuwe Peltenaartjes
  • Wo 2/07 Hamont-Achel - Tom Cox: 'Ik ben hier apetrots op'
  • Wo 2/07 Pelt - Geboorteaangifte en erkenning voortaan ook online
Zoekertjes
Aangeboden
20 inch velgen. Antieke glazen vazen Mooi kast met glas deurtjes Ikea wand/deurkapstok
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Bijverdienste gezocht in administra Wandelen
Verloren
Gouden ringetje verloren Zilvergrijze horloge verloren
Gevonden
Zakje v Twice as Nice met oorbellen Poesje Don Boscostraat
Sieraden en horloges
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » De raaf is terug
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie