"Lemon Tree", Eran Riklis, IL/DE/FR, 2008, 106’De filmactualiteit van Zebracinema staat deze week wel erg kort bij de politieke wereldactualiteit. Het aanhoudende en nu weer fel opgelaaide conflict tussen Israel en Palestina wordt door een onvoorstelbaar toevallige samenloop van omstandigheden 'subtiel' weergegeven in de Zebrafilm van deze week:
Lemon Tree. Actueler dan nu kan deze Israelische film niet zijn. De maker van 'The Syrian Bride' slaagt er opnieuw in een gelaagde film af te leveren waarin het Israëlisch/Palestijns conflict pijnlijk duidelijk wordt gemaakt. Een film vol metaforen: het grensgebied op het grensgebied, de oase in de woestenij, elke stofkorrel ademt een verwijzing naar het land waarop en waarover de strijd niet te voeren noch te winnen valt.De film won op het Berlijnse Filmfestival in 2008 de publieksprijs.
Sinds de dood van haar man leeft Salma van de bescheiden opbrengsten van haar citroenbomen. Wanneer de Israëlische minister van defensie en zijn echtgenote haar buren worden, eist de geheime dienst dat de plantage citroenbomen om veiligheidsredenen verdwijnt. Salma weigert echter de schadevergoeding die door de minister wordt voorgesteld en besluit met de hulp van haar advocaat de zaak voor het Israëlische Hooggerechtshof te brengen. Met Hiam Abbass, Ali Suliman, Doron Tavory e.a..
Overmorgen/dinsdagavond om 20.15u in Dommelhof in Neerpelt.