Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Beringen

De Paalse lotelingen

Dinsdag 27 oktober 2020
De Paalse lotelingen - Beringen
Paalonline brengt weer een opmerkelijke geschiedkundige reeks. Na 'De vlucht' van Ludo Laagland is het historicus Louis Leten die een reeks maakte over de lotelingen. Lotelingen, conscrits, waren soldaten van de Grande Armée en van de Armée d’Espagne die, dikwijls ver van huis, deelgenomen hebben aan de Napoleontische oorlogen (1805-1815). De loteling is ook een bekend boek van Hendrik Conscience dat in 1974 werd verfilmd met Jan Decleir in de hoofdrol.
Amateur-historicus Louis Leten uit Hechtel onderzocht niet alleen de geschiedenis van de lotelingen in zijn eigen geboortedorp, maar ook in Paal. Hij is immers gehuwd met een rasechte Paalse: José Janssens, dochter van Warke Janssens en Emma Volders (Emma van Houben), die in vorige eeuw in de Heldenlaan een legendarisch café uitbaatten. Ook in de stamboom van zijn vrouw doken namelijk lotelingen op. Van dit omvangrijk onderzoek profiteren wij nu mee. Wij publiceren zijn werk in de volgenden maanden, opgesplitst in heel wat afleveringen gewijd aan deze vergeten offers voor een vaderland dat niet het onze was. Een 50-tal van deze lotelingen kwamen dus uit Paal, wat behoorlijk veel is. Volgens de volkstelling van 1796 had Paal 1.118 inwoners, waarvan 421 kinderen onder de 12 jaar.
Op basis hiervan schat Louis dat een 100-tal jonge mannen van de Buiting in aanmerking kwamen voor legerdienst, wat betekent dat zowat de helft ook effectief soldaat is geworden. Van 52 lotelingen heeft Louis militaire informatie gevonden en met wat genealogische gegevens heeft hij geprobeerd hun gezinssituatie te schetsen.
De eerste aflevering, een algemene inleiding in deze geschiedenis, vindt u deze week op paalonline.be (Prent van Alfred Ost, illustratie van verhaal 'De Loteling' van Hendrik Conscience)
Recentste nieuws Beringen
  • Vr 16/01 Beringen - Chrysostomos afgelast na vandalisme
  • Vr 16/01 Beringen - Nieuwjaarsreceptie Markant Beringen
  • Vr 16/01 Beringen - Oscar Wuyts overleden
  • Vr 16/01 Brievenpost van Dinges | Aan dhr. Ruben Van Gucht
  • Vr 16/01 747.395 bedrijven in Vlaams Gewest

Kalender Beringen

Vrijdag
16
Januari

Tot de dood ons scheidt

Tot de dood ons scheidtVandaag Met TOT DE DOOD ONS SCHEIDT wordt de lijn van POUPEHAN doorgetrokken. Heerlijke humor in een frisse (…)
Vrijdag
16
Januari

DIGIPUNT in de bibliotheek

DIGIPUNT in de bibliotheekVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Vrijdag
16
Januari

DIGIPUNT in de kringloopwinkel

DIGIPUNT in de kringloopwinkelVandaag Geannuleeerd wegens sluiting Kringloopwinkel op 16 januari!
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
07/12
Voor: Mark Cuppens

Mark Cuppens gefeliciteerd met je verjaardag

Mathijs Soers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Beringen
Zoekertjes Beringen
Aangeboden
Lederen vestje Te koop grote weide
Te koop
Te koop
Te koop
Verloren
Freya (kattin)
Meer zoekertjes in Beringen
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Beringen » De Paalse lotelingen
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie