Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Beringen

Everzwijn verwondt paard. 'Het is genoeg geweest!'

Zaterdag 21 december 2019
Everzwijn verwondt paard. 'Het is genoeg geweest!' - Beringen
De everzwijnenplaag in Koersel wordt groter en groter. Zo waren er afgelopen week weer verschillende incidenten waarbij een paard werd gewond in een weide in de Schomstraat. De zaakvoerders van Blueberry Fields in Koersel luiden nu de alarmbel. Het is genoeg geweest. "Sinds vorig jaar is een invasie van everzwijnen begonnen vanuit het natuurgebied en dat gedurende het hele jaar. Daarom werd gestart met het vernieuwen en bijplaatsen van ca. 1.000 meter omheining op de meest gevoelige plaatsen. Dit najaar plaatsten wij bijkomend nog 800 meter. Samen goed voor ongeveer € 10.000 aan materiaal. Tel daar nog eens de plaatsingskosten bij en dan zitten we vlug aan € 20.000. Het volledig domein is nu omheind, inclusief de hele grens met het natuurgebied. Maar het helpt niet! De everzwijnen blijven zich altijd weer ergens een weg banen", zegt Luc Vandebroek van Blueberry Fields.
En de everzwijnen lusten ook wel een besje, zo bleek afgelopen zomer.
"Aanvankelijk bleef de schade beperkt tot het omwoelen van de terreinen, wat werkzaamheden op de plantages bemoeilijkt. Vorige zomer werden wij geconfronteerd met nieuwe fenomenen. De everzwijnen woelden planten uit de grond en braken takken af. En dan kwam het ergste, hetgeen nog nooit gebeurd was: de everzwijnen begonnen van de bessen te eten. Van één plantage werd bij benadering een derde van de oogst opgegeten: duizenden euro’s verlies", gaat Luc verder.
Het jagen op everzwijnen heeft ook niet het gewenste resultaat. Het is voor de jagers dweilen met de kraan open. Luc vraagt nu aan de overheid actie.
"Wij zouden graag zien dat alle overheden (gemeentelijk, regionaal, provinciaal, gewestelijk, federaal, Europees) en betrokken organisaties de moed zouden vinden om samen aan tafel te gaan zitten om concreet iets te doen voor de gedupeerde mensen en bedrijven. Men kan niet blijven enkelen financieel laten opdraaien. Er wordt altijdgesteld dat men begrip en respect moet hebben voor de natuur (flora én fauna), wij willen ook respect voor ons. Wij vragen eveneens dat de jagersverenigingen een passende subsidie zouden krijgen voor hun werk dat zij voor de gemeenschap moeten doen, zoals dit ook gebeurt voor natuurverenigingen. Dit is trouwens niet zo maar een voorstel: Europarlementslid Annie Schreijer heeft al ooit in die zin een voorstel ingediend", zegt Luc Vandebroek.
Daarnaast moet een schadevergoeding mogelijk zijn, zegt hij.
"Wij vragen ook dat de overheid, onverwijld, een financiële tegemoetkoming voorziet voor particulieren, landbouwers en bedrijven die preventieve maatregelen moeten nemen om schade door everzwijnen te voorkomen. Concreet: tussenkomst voor het plaatsen van omheiningen op plaatsen waar de wilddruk abnormaal groot is. Als dit blijkbaar kan voor het plaatsen van omheiningen om wolven (?) te weren, moet dit zeker ook voor dit geval kunnen. Hieraan gekoppeld: een schadevergoeding voor aangerichte schade door everzwijnen in gebieden waar de druk van everzwijnen groot is. Gezien de speciale situatie in Beringen vragen wij voor Blueberry Fields een uitzonderingsmaatregel op de bestaande wetgeving (geen schadevergoeding mogelijk voor schade door bejaagbaar wild in bejaagbaar gebied). En een schadevergoeding voor toekomstig aangerichte schade door everzwijnen. Bovendien vinden wij dat ook de verantwoordelijken voor de herinrichting van het natuurgebied passende maatregelen moeten nemen (binnen het huidige vrij grote budget) om schade te voorkomen als gevolg van de werken die aan de gang zijn en als gevolg van het daardoor blijvend veranderde landschap", besluit Luc.
Recentste nieuws Beringen
  • Zo 11/01 Beringen - Thibau Nys kroont zich Belgisch kampioen
  • Zo 11/01 Beringen - Danny Gils overleden
  • Zo 11/01 Beringen - Fanbal Jarne Bervoets: klaar voor nieuw hoofdstuk
  • Zo 11/01 Soulmates: 11 januari '26
  • Za 10/01 Beringen - Gezelligheid troef bij Paal Vlamt

Kalender Beringen

Maandag
12
Januari

DIGIPUNT in het Stadhuis

DIGIPUNT in het StadhuisVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Maandag
12
Januari

DIGIPUNT in Inloophuis Beringen-Mijn

DIGIPUNT in Inloophuis Beringen-MijnVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Maandag
12
Januari

ELAN Filmavonden: 'Blue Moon'

ELAN Filmavonden: 'Blue Moon'Vandaag In deze biografische prent brengt Richard Linklater ode aan Lorenz Hart, tekstschrijver van (…)
Maandag
12
Januari

Wisselwerking: Angelique Treur

Wisselwerking: Angelique TreurVandaag Couleur Locale: tem 22 februari 2026. ‘Sinds 2015 volg ik avondschool Fotografie op CVO De (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
07/12
Voor: Mark Cuppens

Mark Cuppens gefeliciteerd met je verjaardag

Mathijs Soers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Beringen
Zoekertjes Beringen
Aangeboden
Lederen vestje Overgordijnen
Te koop
Te koop
Te koop
Verloren
Trouwring verloren bij schaatsbaan
Meer zoekertjes in Beringen
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Beringen » Everzwijn verwondt paard. 'Het is genoeg geweest!'
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie