Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Beringen

Graf krijgt een verhaal

Zaterdag 12 november 2022
Graf krijgt een verhaal - Beringen
Op het kerkhof van Tervant was er gisteren nog een speciale hulde aan het graf van Rosalie Thijsmans en Jan Laenen. De historische werkgroep van Paalonline heeft over Rosalie en haar familie heel wat informatie kunnen verzamelen. Zo werd op het graf een foto van het koppel geplaatst en een QR-code met een link naar de verhaal van Rosalie. In aanwezigheid van de familie werd dit gisteren onthuld. "Rosalie Thijsmans was getrouwd met Jan Laenen. Zij baatten tijdens de oorlog café Heidebloem uit in Ulfort, Tervant aan de lossing en op de rand van het bos tussen Tervant, Hulst en Ham dat men de 70 Zillen noemde. Het café was een ontmoetingsplaats voor de Witte Brigade. Tijdens een razzia op 16 juni 1944, rond 5 uur ’s morgens, door de Duitse Wehrmacht en Vlaamse SS’ers, werd de familie : vader, moeder en 3 dochters opgepakt en naar de gevangenis van Hasselt gebracht. Na een 3-tal weken wordt Rosalie samen met 2 van haar dochters, Marie en Antonie naar de gevangenis van Sint-Gillis Brussel overgebracht. Anna kwam in Luik op de citadel terecht en mocht na 23 dagen naar huis. Zoon Fernand was op de mijn van Beringen tijdig verwittigd toen hij boven kwam en kon onderduiken. Door de opmars van de geallieerden brachten de Duitsers hun gevangenen naar Duitsland en zo belandde Rosalie, vergezeld van de 2 dochters in het concentratiekamp van Ravensbruck. Rosalie kreeg het nummer 10214 toegewezen en werd evenals haar dochters, tewerkgesteld in de munitiefabriek van Belzig. Per persoon kreeg men slechts 25 gram brood per dag. Bij een appél in het kamp, tijdens een hevig onweer, kreeg zij van ontbering een longontsteking. Na enkele dagen verzeilde zij in een coma en stierf uiteindelijk op 5 oktober 1944. Rosalie wordt begraven in de buurt van het kamp. Maria en Antonie maakten nog een dodenmars mee van 100 km en moesten onderweg bietenbladeren eten om te overleven. Zij werden op 3 mei 1945 bevrijd door de Amerikanen en raakten half mei 1945 terug op Tervant. In maart 1945 was in Paal reeds een comité opgericht voor “repatriëring van het stoffelijk overschot van politieke gevangenen en krijgsgevangenen in Duitsland”. Dankzij dit comité werd het lichaam van Rosalie opgegraven en eervol herbegraven aan de kerk van Tervant. De gemeenteraad van Paal kende hiervoor op 21 augustus een toelage van 2000 frank goed. Vader Jan Laenen komt eerst terecht in het gruwelkamp van Breendonk. Daar wordt hij zo goed als blind geslagen omdat hij niet wil ‘bekennen’ dat hij de partizanen geholpen heeft. Van daar wordt hij getransporteerd naar het concentratiekamp van Blankenburg. Hij sterft er op 7 maart 1945, doodgeslagen door bewakers omdat hij in de keuken eten wilde stelen."
Nu kreeg het graf een mooie gedenkfoto van het koppel. Een video kan je nog bekijken via deze link.
(foto's Jean Beerten)
Graf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaal
Graf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaal
Graf krijgt een verhaalGraf krijgt een verhaal
Recentste nieuws Beringen
  • Ma 8/12 Beringen - Spectrumcollege in de bres voor De Warmste Week
  • Ma 8/12 Klein kopje, groot verhaal
  • Ma 8/12 Beringen - Mijnentocht voor het goede doel
  • Ma 8/12 Gemiddeld inkomen per gemeente
  • Ma 8/12 Beringen - Expo POT lokte veel volk

Kalender Beringen

Maandag
8
December

DIGIPUNT in het Stadhuis

DIGIPUNT in het StadhuisVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Maandag
8
December

DIGIPUNT in de bibliotheek

DIGIPUNT in de bibliotheekVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Maandag
8
December

DIGIPUNT in Inloophuis Beringen-Mijn

DIGIPUNT in Inloophuis Beringen-MijnVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het gebruik (…)
Maandag
8
December

Workshop Handletteren

Workshop HandletterenVandaag In deze workshop leer je prachtige kaartjes en handgeschreven quotes creëren. Atelier E neemt je (…)
Maandag
8
December

be-MINE on-ICE

be-MINE on-ICEVandaag be-MINE on-ICE verhuist naar de Mijnkathedraal, een nieuwe en unieke locatie. En dit van 7 (…)
Maandag
8
December

ELAN Filmavonden: 'Voor de meisjes'

ELAN Filmavonden: 'Voor de meisjes'Vandaag Twee echtparen zijn al jaren bevriend met elkaar. Als hun puberdochters betrokken zijn bij (…)
Maandag
8
December

Digisessie: Google Translate/DeepL

Vandaag Taal hoeft geen barrière te zijn. In deze digisessie ontdek je hoe je met Google Translate (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
07/12
Voor: Mark Cuppens

Mark Cuppens gefeliciteerd met je verjaardag

Mathijs Soers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Beringen
Zoekertjes Beringen
Aangeboden
Lederen vestje Donsjas - Merk Armani - Maat 38
Te koop
Te koop
Te koop
Meer zoekertjes in Beringen
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Beringen » Graf krijgt een verhaal
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie