Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Lommel

Archeologen ronden uitzonderlijke opgraving af

Donderdag 18 december 2025
Archeologen ronden uitzonderlijke opgraving af - Lommel
In Lommel bevindt zich een van de grootste en best bewaarde prehistorische sites van Noordwest-Europa. Archeologen van KU Leuven rondden op 17 december het laatste veldwerk af van een intensieve opgraving die bijna drieënhalf jaar heeft geduurd.
Tijdens de ontwikkeling van het industrieterrein Kristalpark III, langs de noordelijke oever van de Molse Nete, werd een begraven landschap blootgelegd dat teruggaat tot het einde van de laatste ijstijd, zo’n 14.000 jaar geleden. Op een oppervlakte van maar liefst 9.000 m² legden archeologen systematisch de resten bloot van een uitgestrekt jager-verzamelaarskamp. Zowel de schaal als de uitzonderlijke bewaringstoestand maken deze vindplaats uniek in Noordwest-Europa.
Venster op een cruciale periode

De opgraving werpt een uniek licht op een periode waarin de mens geconfronteerd werd met ingrijpende klimaatveranderingen en zich moest aanpassen aan nieuwe leefomstandigheden. De vondsten bestaan voornamelijk uit vuurstenen werktuigen en productieafval, maar ook uit fragmenten oker, verbrande (dieren)beenderen en houtskool.

Vlaams minister van Onroerend Erfgoed Ben Weyts benadrukt het belang van het onderzoek: “We hebben nog veel te leren over de vroegste hoofdstukken van het verhaal van Vlaanderen. Elke vondst brengt ons dichter bij onze verre voorouders en hun leven. Experts kunnen zich nog jaren buigen over alles wat in Lommel werd bovengehaald. Zo kunnen we zelfs internationaal een voortrekkersrol spelen in het onderzoek naar de prehistorie.”

Economie en erfgoed hand in hand

De archeologische werken tonen volgens de betrokken partners aan dat economische ontwikkeling en erfgoedzorg perfect samen kunnen gaan. Net naast de opgravingssite verrijst immers de indrukwekkende bouwwerf van CinerGlass.

Ook burgemeester Bob Nijs ziet daarin een duidelijke meerwaarde: “Er bestaat een filmpje waarin je ziet hoe Philips in 1962 naar Lommel kwam. Dat lijkt lang geleden, maar dat is het natuurlijk niet. Deze opgravingen brengen nog veel verder terug in de tijd hoe het leven hier eruitzag: het klimaat, de leefomstandigheden, de keuzes die mensen maakten. Onze beslissingen voor de toekomst gaan hand in hand met kennis van het verleden. Stad Lommel maakt die keuzes graag samen met alle partners.”

Start van jarenlang onderzoek

Hoewel het veldwerk nu is afgerond, vormt dit geenszins het einde van het project. Integendeel: het markeert het begin van een lange onderzoeksfase.

Professor archeologie Bart Vanmontfort (KU Leuven): “We zijn bijzonder trots op wat we samen hebben gerealiseerd, maar dit is geen sluitstuk. Het is het vertrekpunt voor jaren van verder onderzoek. In totaal gaat het om bijna 100.000 vondsten en duizenden stalen. Daarmee willen we het gedrag van jager-verzamelaars aan het einde van de laatste ijstijd in Lommel reconstrueren.”

Open vragen blijven onder meer waarom deze plek zo aantrekkelijk was in het toenmalige ijstijdlandschap en of het gaat om één grote samenkomst of om meerdere generaties die – mogelijk seizoensgebonden – telkens terugkeerden naar dezelfde locatie.

Het uitzonderlijke project werd mee mogelijk gemaakt dankzij de steun van het agentschap Onroerend Erfgoed, dat tussenkwam voor de buitensporige opgravingskosten. (KU Leuven - Foto's Hans Put)
Archeologen ronden uitzonderlijke opgraving afArcheologen ronden uitzonderlijke opgraving afArcheologen ronden uitzonderlijke opgraving af
Recentste nieuws
  • Za 30/05 Code oranje voor Limburg: wees extra voorzichtig
  • Za 30/05 Lommel - Nieuwe ontmoetingsplekken verbinden Heide-Heuvel
  • Za 30/05 Lommel - Blik achter de schermen in Lommels depot
  • Za 30/05 48.193 arbeidsplaatsen in cultuursector
  • Vr 29/05 Lommel - Ferdinand ‘Nand’ Diepvens overleden

Kalender Lommel

Zaterdag
30
Mei

Avondwandeling : op zoek naar de Nachtzw

Avondwandeling : op zoek naar de NachtzwVandaag Na een korte wandeling via de Leyssenmolen richting Baliheide zal de valavond intreden en gaan we (…)
Zaterdag
30
Mei

In Rustveen.... + Eén nieuw bericht

In Rustveen.... + Eén nieuw berichtVandaag De jongeren van Nuit Blanche brengen hun zelfgecreeëerde toneelvoorstelling. Eerst toont de (…)
Zaterdag
30
Mei

zettersprijskamp

zettersprijskampVandaag zettersprijskamp t.v.v.dag van het kind
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
28/05
Voor: Guido SCHOLS

Voor tafeltennis club ttc lommel

Rudi Van Engeland
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Lommel
Zoekertjes Lommel
Aangeboden
2 fazant beeldjes Leesboeken
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Royal garden ligbed
Meer zoekertjes in Lommel
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Lommel » Archeologen ronden uitzonderlijke opgraving af
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie