Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Lommel

Neos en Markant bezoeken Merksplas

Woensdag 29 maart 2023
Neos en Markant bezoeken Merksplas - Lommel
Met 30 Neos leden en 4 leden van Markant trokken ze gisteren naar het gevangeniscomplex in Merksplas. In 2021 werd het complex (600 ha) ingeschreven in de Unesco Werelderfgoedlijst met de titel ‘Koloniën van weldadigheid’. Ze ontstonden in 1818 - 1825 als integrale oplossing voor armoedebestrijding. In het Gevangenismuseum vertelde de gids het cultuurhistorisch verhaal van de vagebonden in de landloperkolonies van Merksplas en van Wortel. Door zijn verhaal en de film kregen de deelnemers inzicht in het leven van de landlopers. Schrijnend, maar de meesten die opgepakt werden of zichzelf aangaven bij de politie verkozen het leven in de kolonie boven het terugvallen in meestal een uitzichtloze toekomst. Ongeveer 66% werd dan ook minstens twee maal opgesloten. In totaal konden er 340 gedetineerden verblijven, en dit tot in 1993. Ze werkten er allemaal op de boerderij en op het land, een combinatie van liefdadigheid en dwang. Als ze 10.000 of 15.000 frank gespaard hadden, konden ze vertrekken, maar als het geld op was, waren de meesten terug in de Kolonie. De wet op de landloperij werd in 2000 uit het Strafrecht geschorst.

De Neos en Markant-leden bezochten ook de kapel, een prachtig gebouw dat nu enkel nog gebruikt wordt voor feesten. Het museum en de cafetaria bevonden zich onder de kapel en als er iets is wat ze geleerd hebben, dan is het wel dat echt koud hebben onaangenaam is want er was nergens verwarming! Zelfs de koffie met de ‘klosjaars kramiek’ warmde hen maar weinig op. Toch boeiend, zelfs met koude voeten. Een tip voor de geïnteresseerden die er nu niet bij waren: volgend jaar verhuist alles naar een nieuwe, wél verwarmde locatie! Gelukkig had de buschauffeur de verwarming op volle toeren laten draaien en kwamen de deelnemers opgewarmd terug in Lommel aan. (Bijdrage Nelly Hanegreefs)
Neos en Markant bezoeken MerksplasNeos en Markant bezoeken MerksplasNeos en Markant bezoeken Merksplas
Recentste nieuws
  • Za 21/06 Optimist blijven!
  • Vr 20/06 Lommel - De Nieuwe Harmonie zet de zomer in
  • Vr 20/06 Lommel - Lekker ijsje voor bewoners STOKWEL
  • Vr 20/06 Lommel - Suikerbewust leven, hoe doe je dat?
  • Vr 20/06 Lommel - ‘De Oogst’ toont talent afstuderende kunstenaars

Kalender Lommel

Zaterdag
21
Juni

Tocht der 7 Heerlijkheden

Tocht der 7 HeerlijkhedenVandaag Wandelclub Milieu 2000 organiseert op zaterdag 21 juni zijn Tocht her 7 Heerlijkheden met vertrek (…)
Zaterdag
21
Juni

Open-molenzaterdag

Open-molenzaterdagVandaag Kom genieten van de werking van een levende molen. Info over de aanstaande molenaarscurus en leer (…)
Maandag
23
Juni

Avondmarkt Koning Leopoldlaan

Gezellige avondmarkt voor jong en oud
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
25/05
Voor: Guido Schols

Proficiat T.T.C.Lommel met het clubkampioenschap ??

rudi van engeland
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Lommel
Zoekertjes Lommel
Aangeboden
Groenten druksnijder Vijf eeuwen bouwgeschiedenis van de
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Postzegels
Gevonden
Poesje Don Boscostraat
Meer zoekertjes in Lommel
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Lommel » Neos en Markant bezoeken Merksplas
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie