Donderdag 2 december 2010
Het hof van beroep in Antwerpen heeft zich vandaag gebogen over het wrakingsverzoek tegen drie rechters van de Hasseltse correctionele rechtbank die zetelen in het proces tegen de Nederlandse drugsbaron Janus van W. uit Lommel. De wrakingsverzoeken werden neergelegd door van W.'s advocaat Hans Rieder. Hij stelt dat de drie rechters op 4 oktober - dus nog voor het proces gestart was - het openbaar ministerie erop attent hadden gemaakt dat er bij de tenlastelegging 'criminele organisatie' nog geen tijdsperiode per verdachte voorzien was en dat er bij 'witwas' nog beschreven moest worden op welke manier die werd uitgevoerd.
Dat contact tussen de rechters en het openbaar ministerie gebeurde tijdens de behandeling van een verzoekschrift tot voorlopige invrijheidstelling van twee van de beklaagden. De andere beklaagden of hun advocaten, onder wie dus ook Rieder, waren daar niet bij aanwezig en dat kan volgens de advocaat niet door de beugel.
Rieder voegde daar nog aan toe dat de rechters toen nog niet eens gevat waren. "De dagvaardingen waren nog niet verstuurd, maar zij wisten blijkbaar al wel dat de zaak aan hen zou voorgelegd worden. Sterker nog: ik hoor dat ze drie maanden verlof hadden gekregen om de zaak voor te bereiden, wat betekent dat ze er al mee bezig waren nog voor de raadkamer de zaak verwezen had. Dat is tegen de wet."
Volgens het openbaar ministerie mogen rechters zich organiseren en hebben zij niets verkeerd gedaan. Federaal parketmagistrate Marianne Capelle stelde dat de verzoekschriften van Rieder laattijdig zijn ingediend en ongegrond zijn. Ze sprak over een 'verrottingsstrategie' van de verdediging om ervoor te zorgen dat hun cliënten zich niet hoeven te verantwoorden voor hun daden.
Het hof doet op 8 december uitspraak. Het proces in Hasselt ligt zolang stil.