De leerlingen van de tweede graad van
basisschool Wereldwijs in Ellikom zetten zich al twaalf jaar actief in voor de
bescherming van wilde bijen. Het zogenaamde
Bij-zonderproject vormt een vaste waarde binnen de werking van de school en draagt bij aan het behoud van de biodiversiteit in de omgeving van het bijenhotel aan Meeuwerkant.
Ter voorbereiding kregen de leerlingen van juf Annemie in april twee lessen van imker Jan. Met behulp van didactisch materiaal leerden ze het verschil kennen tussen wilde bijen en honingbijen en ontdekten ze waarom deze insecten zo belangrijk zijn voor onze natuur.
Op 23 april zaaiden de negentien leerlingen een perceeltje naast het bijenhotel in met een speciaal bloemenmengsel. De bloeiende planten vormen een belangrijke voedselbron voor de bijen en moeten de bewoning van het hotel verder stimuleren.
Een maand later trokken de kinderen, gewapend met schepnetten, loeppotjes en determinatiekaarten, opnieuw naar het bijenhotel. Samen met een kenner van wilde bijen en verschillende vrijwilligers gingen ze op zoek naar rondvliegende exemplaren in de omgeving. Daarbij werden maar liefst vijf nieuwe soorten wilde bijen waargenomen.
Volgens de begeleiders toont dit aan dat het gebied rond het bijenhotel een geschikte leefomgeving vormt voor deze nuttige insecten. Naast het observeren en determineren van de bijen telden de leerlingen ook de bewoonde holle stengels in het hotel. Zo leverden ze opnieuw een waardevolle bijdrage aan een kleinschalig wetenschappelijk onderzoek naar het welzijn van wilde bijen.
Het project kwam tot stand dankzij de samenwerking tussen de school, de imker, de MOS-medewerker van het Provinciaal Natuurcentrum, vrijwilligers van Natuurpunt Meeuwen-Gruitrode & Peer en het landschapsteam. Maar vooral de inzet en het enthousiasme van de kinderen maakten van deze nieuwe editie van het Bij-zonderproject opnieuw een succes. (Jan Hendrikx)