Neerpelt
In het
"Friesch Dagblad", dat uitgegeven wordt in het Nederlandse Leeuwarden, stond vandaag een mooi bericht over de ervaringen van
De Friese Jeugdbrassband op het Muziekfestival in Neerpelt. Geen gewoon bandje, die Jeugdbrassband, want op het EMJ haalden ze de eerste prijs
cum laude. In het stuk zegt
bandmanager Christiaan Ybema (in het Fries) dat het hoge juryrapport voor hem een grote verrassing was: "Der komme ek orkesten út east-Europa dy’t hast tsjin it professioniele oansitte. It is geweldich dat wy ús blykber mei dy bands mjitte kinne.”
(Als u het luidop leest, is het verstaanbaar... ;-)Ybema, schrijft de krant, had zich van te voren zo goed mogelijk over het festival geïnformeerd en al gemerkt dat het goed stond aangeschreven. Maar ter plaatse bleek
het niveau nog beter dan hij had gedacht.
De Friezen speelden op het EMJ het werk
"Lake of the Moon" van de van Bree afkomstige componist
Kevin Houben. Houben (foto) zat zelf in de jury - maar niet voor deze band - en zei dat hij onder de indruk was van de uitvoering, al had hij wel enkele foutjes vastgesteld. Houben heeft na afloop aan Ypema uitgelegd dat het werk gaat over de tocht van de Azteken uit Mexico. Hij heeft aangeboden naar Friesland te komen en wat meer uit te leggen over het stuk. "Dit oanbod sille wy grif oannimme. Ynkoarten wolle wy him útnoegje," aldus Ypema.
Door ons op het artikel attent gemaakt stuurde Kevin Houben ons de
'programme note' van het werk. U kan ze hierna lezen. Nog dit: vorige donderdag kaapte Houben nog de derde prijs weg op de
Europese compositiewedstrijd voor brassbands in Oostende. Ook kreeg hij er de publieksprijs en de bandprijs. Drie jaar geleden won hij die wedstrijd al in Belfast
"Lake of the moon"
Verschillende theorieën leggen de werkelijke oorsprong van de Azteken in het zuiden van Rusland en Mongolië. Over de Beringstraat kwamen ze via het huidige Alaska en Canada naar het zuiden afgezakt, op zoek naar een nieuwe hoofdplaats.
Volgens de god Huitzilopochtli moest de nieuwe stad gesticht worden op de plaats waar een adelaar op een cactus zat en een slang in zijn bek had. Na lange omzwervingen bereikten ze de Vallei van Mexico. In het midden van deze vallei lag er een zoutmeer, Texcoco genaamd, met een rotseilandje in. Op een van de rotsen zat, op een cactus, een adelaar met een slang in zijn bek. Voor de Azteken was dit het teken dat ze hier hun hoofdstad moesten bouwen. Ze noemden het Tenochtitlan: plaats waar de cactus op een steen groeit. Het huidige Mexico City bevindt zich ongeveer op dezelfde plaats.
Met dit gegeven in het achterhoofd werd in opdracht van Kon. Fanfare-Brassband ‘De Kempengalm’ uit Vlimmeren
Lake of the Moon gecomponeerd. Door de compositie heen zweven flarden oosterse muziek, Zuid-Amerikaanse ritmes en hier en daar lijken Russische kozakken de orde te verstoren. De tocht is niet zonder gevaren, er gaat dreiging uit van de muziek. In Adagio divoto lijkt de componist ons mee te nemen naar het Texcoco-meer. In het laatste deel weerklinkt de vreugde dat de zwerftocht eindelijk ten einde was. De opbouw van een nieuwe beschaving kon beginnen.