De mogelijke heropleving van de
IJzeren Rijn zorgde op de gemeenteraad van Hamont-Achel voor een uitgebreid debat. Raadslid
Ilse Jaspers (Team3930) uitte daarbij haar bezorgdheid dat Noord-Limburg opnieuw geconfronteerd dreigt te worden met vooral goederenvervoer, zonder garanties op personenvervoer.
Jaspers pleitte ervoor dat Hamont-Achel actief inzet op een strategie om personenvervoer op de spooras te verzekeren. “Het zou bijzonder jammer zijn als wij enkel de lasten krijgen van goederenvervoer, zonder de voordelen van treinverkeer voor onze inwoners,” klonk het.
Ze riep het stadsbestuur op om samen met andere gemeenten en op verschillende beleidsniveaus druk te zetten, zodat een verbinding tussen Hamont en Weert effectief gerealiseerd wordt.
Burgemeester Tom Cox bevestigde dat het stadsbestuur die lijn volgt.
“Voor Hamont-Achel staat personenvervoer met stip op één. We gaan voor de lusten, niet alleen voor de lasten,” stelde hij. Hij verwees daarbij ook naar overleg op korte termijn met andere Noord-Limburgse burgemeesters en gesprekken in Brussel.
Realisme rond IJzeren Rijn
Tijdens het debat werd ook gewezen op de technische realiteit achter de IJzeren Rijn. Volgens raadslid Theo Schuurmans wordt de impact van een heropening vaak overschat.
Hij benadrukte dat de grootste flessenhals zich vandaag bevindt tussen Antwerpen en Lier.
“Zelfs als de IJzeren Rijn morgen volledig open gaat, zal er niet méér goederenvervoer mogelijk zijn dan vandaag, omdat die capaciteit elders vastzit,” klonk het.
Volgens hem is het doortrekken van de bestaande treinverbinding tot Weert dan ook het meest haalbare en logische dossier.
“De trein staat hier 40 minuten stil. In die tijd kan hij perfect heen en terug naar Weert rijden,” stelde hij.
De investering daarvoor – geschat tussen 39 en 78 miljoen euro – is volgens hem relatief beperkt in spoorcontext.
Vrees voor “vergeten dossier”
Toch waarschuwde Schuurmans voor een bekend risico:
dat het relatief eenvoudige dossier Hamont–Weert ondergesneeuwd raakt door grotere en complexere spoorprojecten elders.
“Er is plots veel vraag naar nieuwe grenslijnen. Het gevaar is dat men zich verliest in studies, terwijl dit net het laaghangend fruit is,” zei hij.
Vanuit de Vereniging Treinreizigers Vervoer (VTV) wordt daarom volop gelobbyd, onder meer richting Nederland, waar de beslissing moet vallen over elektrificatie en infrastructuuraanpassingen in Weert.
Spanningen rond mobiliteit en besparingen
Naast het spoor kwam ook het bredere mobiliteitsbeleid aan bod. Schepen Guy Joosten lichtte toe dat Limburg geconfronteerd wordt met extra besparingen bij De Lijn, goed voor 5,3 miljoen euro.
Hoewel Hamont-Achel zelf niet rechtstreeks getroffen wordt, zal de stad tegenstemmen.
“De gebruikte parameters benadelen landelijke gebieden. In steden heb je zelden ritten met minder dan acht reizigers, hier wel. Maar die mensen rekenen wél op dat vervoer,” aldus Joosten.
Blijven vragen en lobbyen
Jaspers benadrukte tot slot dat Hamont-Achel actief moet blijven pleiten voor betere mobiliteit.
“Als je niets vraagt, krijg je zeker niets. Dat geldt ook voor de treinverbinding Hamont–Weert.”
Het debat maakte duidelijk dat de stad zich bewust is van de uitdagingen, maar tegelijk vastberaden is om het dossier van personenvervoer hoog op de agenda te houden.